5 Online İngilizce Türkçe Sözlük Sitesi

0
1909
views

İngilizce Türkçe sözlükİngilizce öğreniminde anlamını bilmediğimiz kelimeler, kalıplar vb. olduğunda sözlüklerin önemi daha da iyi anlaşılıyor. Bu yazıda benim de kullandığım “5 Online İngilizce Türkçe Sözlük Sitesi”ni sizlerle paylaşacağım. Sıralamayı en çok kullandığımdan, en aza doğru yaptım.

Sesli Sözlük, en sık kullandığım online İngilizce Türkçe sözlük sanırım. 1999 yılında kurulmuş, bünyesinde 20 milyondan fazla sözcük ve anlamını bulunduran sözlük, İngiltere, Amerika ve Avustralya olmak üzere üç farklı aksanda kelime dinleme seçeneği sunuyor.

Kelimenin Türkçe anlamlarının yanı sıra, İngilizce anlamları, ilgili terimleri, etimolojik bilgisi, eş ve zıt anlamları, okunuşları ve en beğendiğim özellik olan kelimenin kullanıldığı kısa video’lar da yine sitede yer alan içerikler arasında.

Çeviri

20’ye yakın dilde çeviri yapabileceğiniz bu bölümü ben fazlasıyla başarılı buldum. Kolay cümleler yerine biraz daha karışık cümleler yazarak test etmeyi de ihmal etmedim tabii.

sesli sözlük çeviri

Oyunlar

Bu bölümde öğrenirken eğleneceğiniz 7 oyun bulunuyor.

 • Speed Game: (100 saniye süre ile 100 kelimenin eşleşmeleri doğru mu yanlış mı ona karar veriyorsunuz)
 • Becerikli Kelimeler: 3 farklı seviyede oynayabileceğiniz oyunda, İngilizce Türkçe karşılıkları verilmiş kelimelerin doğru eşleşip eşlenmediğini buluyorsunuz.
 • Hafıza Testi: Türkçe olarak verilmiş kelimelerin İngilizce karşılıklarını harfler arasından buluyorsunuz.
sesli sözlük oyunlar
Sözcük Hazinesi.
 • Kelime Cambazı: Verilen İngilizce kelimenin doğru anlamının sorulduğu 10 soruyu en kısa sürede cevaplamaya çalışıyorsunuz.
 • Kelime Çifti Bulma: Türkçe İngilizce anlamları doğru eşleşen kelimelerin yerlerini buluyorsunuz.
 • Kelime Yarışı: En hızlı şekilde sorulara cevap vermeye çalışıyorsunuz.
 • Sözcük Hazinesi: Türkçe olarak verilmiş kelimelerin İngilizce karşılıklarını buluyorsunuz.

Programlar

“Yazım Türkçeleştirici, Türkçe Karakter Temizleyici, Türkçe Heceleyici, Alfabe ve Türkçe İfadeler” gibi bölümlerin yer aldığı bu kısımda Google Chrome ya da Firefox tarayıcıları için eklentiler mevcut.

Zargan, aradığınız kelimenin anlamını o kadar ayrıntılı veriyor ki bilgiye boğulduğunuzu hissediyorsunuz. Anlamların birçoğunun yanında da örnek cümleler, kalıplar yer alıyor.

Kelimenin anlamını öğrendiniz diyelim. O kelimeyle ilgili olan terimler de yine sitede yer almakta. Örneğin, “book” kelimesini arattıysanız, “book keeper”, “book profit”, “book in” gibi kalıplar da anlamlar bölümünün hemen altında görüntüleniyor.

Gelelim en sevdiğim özelliğine. Sayfanın en sonunda da kelimenin İngilizce anlamı bulunuyor. Yani İngilizce-İngilizce sözlük de işin bonusu konumunda. Bu bölümde İngilizce anlamların yanında Idioms (deyimler) gibi bilgiler de mevcut.

 • App Store: Buradan indirebilirsiniz.
 • Google Play Store: Buradan indirebilirsiniz.

Tureng, Tureng Çeviri firmasının sunduğu online bir sözlük hizmeti. Sözlük, temel olarak çeviri sektöründe çalışan ve dış ticaret yazışmaları yapan kullanıcılar için oluşturulmuş olsa da birçok kişi için oldukça faydalı bir kaynak konumunda.

Sözlükte, İngilizcenin yanı sıra Almanca, Fransızca ve İspanyolca dil seçeneklerinde de arama yapabilme imkânınız bulunmakta.

Tureng’in, bu adresten inceleyebileceğiniz ve indirip kullanabileceğiniz birçok mobil uygulama ve uzantı seçeneği de mevcut. Ben bazılarını sizinle paylaşayım.

 • App Store: Buradan indirebilirsiniz.
 • Google Play Store: Buradan indirebilirsiniz.
 • Google Chrome Uzantısı: Buradan indirebilirsiniz.

“Make your words meaningful” sloganına sahip Cambridge Dictionary aslında bir sözlükte aradığınızın fazlasını veriyor size.  Türk sitelerine torpil geçmek istediğimden Cambridge’i dördüncü sıraya attım.

Cambridge Üniversitesi‘nin gücünü arkasında bulunduran sözlükte kelimelerin cümle içinde nasıl kullanıldığı, İngilizce ya da Amerikan aksanında nasıl telaffuz edildikleri, eş anlamlıları vb. birçok özellik bulunuyor.

İngilizce bir sözcüğün İspanyolca, Fransızca, Almanca, Arapça, Japonca, Çince, Korece, Portekizce ve daha birçok dilde anlamını araştırmanızı da mümkün kılıyor.

Sıkılmadan, ilgiyle okuyabileceğiniz eğlenceli ve farklı çeşitli yazıların bulunduğu bir blog‘u v eğer kişisel bir blog’unuz, siteniz varsa ekleyebileceğiniz ücretsiz bir widget eklentileri de mevcut.

5Bab.la

Yukarıda paylaştıklarım kadar iyi olmasa da bab.la da kullanabileceğiniz pratik bir onlinesözlük konumunda. 28 dilde 44 sözlüğü bulunan platformda sözlüğün yanı sıra testler, fiil çekimleri, farklı sektörler için kelime grupları gibi bölümler de yer alıyor.

bab.la’yı diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise aradığınız kelimeyle ilgili örnek cümlelerin fazla olması sanırım.

Benim İngilizce Türkçe sözlük önerilerim bu şekilde. Verdiğim örnekler dışında sizin kullandığınız ve memnun olduğunuz başka sözlük siteleri varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.

YORUM BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi yazın