affect vs. effect: Hangisini, ne zaman kullanmalıyız?

0
2096
views

İngilizceyi ilk öğrenmeye başladığım zamanlarda beni deli eden konuların birinden bahsetmek istiyorum bugün: “affect vs. effect”.  Hangisini nerede kullanacağız, o muydu, bu muydu derken insanı çileden çıkartan ve sonunda kişiyi aynı anlama gelen başka kelimeler kullanmaya iten, benim açımdan büyük bir sorunsaldı.

affect vs. effect

Kelimelere detaylı olarak girmeden önce, bu iki kelimenin karıştırılmasında iki büyük etken var:

  1. İkisinin de yazılışı fazlasıyla benzer.
  2. İkisinin de okunuşu fazlasıyla benzer.

“affect” ne demek?

affect kelimesi “etkilemek, değiştirmek, farklılık yaratmak” anlamlarına geliyor. Yani ortada bir eylem var. Bu nedenle kendisi bir VERB, yani FİİL.

Bazı durumlarda isim olarak kullanıldığını söyleyenler de var ama pek ikna olamadığımdan bir şey diyemeyeceğim. Siz fiil olarak bilin yeter.

=influence

Bendeki Collins Cobuild (kelimelerin önce İngilizce anlamları, daha sonra Türkçe anlamlarının yer aldığı sözlüğü mutlaka edinin derim. Sözlükte üstelik kelimelerle ilgili örnek cümleler de yer alıyor) sözlüğüne baktığımda fiilin yeni bir anlamı daha olduğunu gördüm. Onu da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sözlüğe göre, affect kelimesinin bir anlamı da: “…tavrı takınmak, taslanmak, …gibi görmek”

Gösterilen davranışın ya da özelliğin kişinin doğal haliymiş gibi davranması, onun için oldukça doğalmış rolüne bürünmek. Yani diyelim ki, biri size hediye verecek ve siz vereceğini biliyorsunuz. Ama hediyeyi alınca şaşırmış gibi yapıyorsunuz.

“effect” ne demek?

effect kelimesi “etki, tesir, sonuç” anlamlarına geliyor.

Yani affect kelimesinin aksine, effect bir NOUN, yani İSİM.

=result

Fiil Olarak “effect”

Kelime yaygın şekliyle isim olarak kullanılıyor dedim ama kelimenin fiil olarak kullanıldığı durumlar da yok değil. Fiil halinde kullanılan effect kelimesi “sağlamak, başarmak” anlamlarına geliyor. İngilizce eş anlamı olarak “to bring about”u örnek verebiliriz.

Genelde “formal” durumlarda kullanılan “to effect”  V+O şeklinde kullanılıyor.

affect vs. effect Farkı

to affect “etkilemek” anlamına gelirken effect bunun sonucu olan “etki, sonuç” anlamlarına geliyor. Bir şeyi etkilerseniz, sonunda oluşan etkidir. Yani genel kullanımına bakıldığında biri VERB (Fiil), diğeri NOUN (İsim).

“Computers can affect our lives.”

“…the effect of noise on people”

Nasıl kullanıldıklarına bakalım.

V+O → to affect sb/sth

N+on → effect/s of sth/sb on sth/sb ya da effect/s on sth/sb

affect vs. effect farkını, hangi durumlarda kullanıldıklarını umarım anlamışsınızdır. Bu tarz ikilemde kaldığınız, kafanızı karıştıran kelimeler varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.

YORUM BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi yazın