English dictionary translate pronunciation

0
2606
views

İngilizce öğreniminde yararlı olabilecek kaynakları paylaşmaya devam ediyorum. Google Chrome kullananlar için faydalı olabilecek birçok uzantı var. English dictionary translate pronunciation da bunlardan yalnızca biri.

english dictionary translate pronunciation

English dictionary translate pronunciation, ilk karşılaştığımdan andan bu yana sıklıkla kullandığım ve elim ayağım oldu diyebileceğim bir uzantı. İnternetteki İngilizce sitelerde gezerken anlamını bilmediğiniz bir kelime olduğunda ne yapıyorsunuz? Ya bir sözlük sitesi açıp kelimenin anlamını araştırıyorsunuz ya da daha uzun bir yol olarak basılı bir sözlükten açıp bakıyorsunuz. İşte bu uzantı bu sürenin oldukça kısalmasını sağlıyor.

English dictionary translate pronunciation Nedir? Nasıl İndirilir?

English dictionary translate pronunciation, anlamı bilinmeyen İngilizce kelimelerin sadece kelimenin üzerine çift tıklanmasıyla anlamlarını anında gösteren, üstelik telaffuzunun nasıl olduğunu sesli olarak da veren bir Google Chrome uzantısı.

Bu adresten uzantıyı indirip, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer indirdiğiniz halde kullanmakta sorun yaşıyorsanız, adres çubuğunuza “chrome://extensions/” yazıp, aratarak ya da Diğer Araçlar->Uzantılar bölümünden uzantının “Etkin” olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm.

Uzantı nasıl çalışıyor biraz ondan bahsedeyim.

English dictionary translate pronunciation

Diyelim ki, İngilizce gelişimi için Cnn’de bir haber ya da bilgisayarınızda bulunan İngilizce bir PDF’i okuyorsunuz ama karşınıza bilmediğiniz bir kelime çıktı. Yeni bir sözlük açıp baktığınızda hem okuduğunuz şeyden, hem de dilden soğumanız oldukça olası. Bu uzantı ile kelimenin üzerine gelip iki kere tıkladığınızda, adres çubuğunun yanındaki uzantı simgesinin altında, uzantının Google Translator vb. üzerinden aldığı kelime ile ilgili bilgiler yer alıyor. Bu bilgilerden bazıları; kelimenin anlamı, nasıl telaffuz edildiği, kelime ile örnek cümleler vb.

Uzantı Ayarları

Uzantı üzerinde değiştirebileceğiniz birçok farklı ayar bulunuyor. Kelimenin anlamının hangi sözlüklerden alınıp gösterilmesini istediğiniz, kaç tane örnek cümle görmek istediğiniz ya da uzantının çift tıkla aktif hale gelip gelmemesi gibi özellikler bu ayarlardan sadece bazıları.

skalkaz option page

Dictionaries yani Sözlükler Kısmındaki Ayarlar

 • show translation based on Google Translate
 • show definition based on Longman dictionary with max number of definitions: between 1-10
 • show phonetic transcription based on Oxford dictionary
 • automatic pronunciation based on: *howjsay *Merriam-Webster *Oxford
 • show example sentences based on Longman dictionary with maximal number of sentences: which dialect to prefer: *British English *American English

skalkaz option

Usage yani Kullanım ile İlgili Ayarlar

 • let the extension run on local files (e.g. PDF) and/or in incognito mode by checking the proper checkboxes.
 • right click on the selected word and choose the proper item. This is the only method, which works with PDF file.
 • select a word and click on the extension’s icon (not prefered)
 • press a meta key = and single click on the word
 • double click on the word (highly recommended)
 • display a search box in the popup

English dictionary translate pronunciation uzantısı, Google Chrome kullanıyorsanız eğer mutlaka indirmeniz gereken ve faydasını göreceğinizi düşündüğüm bir uzantı. Mutlaka indirip, deneyin derim.

Paylaştığım uzantı gibi bildiğiniz farklı ve yararlı uzantılar varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.

YORUM BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi yazın