Hafıza Teknikleriyle İngilizce Kelime Ezberleme

0
2213
views

Yabancı bir dili öğrenmeye başlarken en fazla zorlanılan konu sanırım kelime ezberlemektir. İngilizce öğrenirken de anlamını bilmediğimiz bir kelime karşımıza çıktığında ilk yapılan iş sözlükten o kelimenin anlamına yüzeysel olarak bakmak olur; bu da o kelimenin anlamının kısa sürede unutulmasına neden olmakta. Hafıza teknikleriyle İngilizce kelime ezberleme ise işte bu unutmanın önüne geçen oldukça etkili bir yöntem.

ingilizce kelime ezberleme

Yalan yok bu yöntemi uygulamaya başlamadan önce ben de karşılaştığım her anlamını bilmediğim sözcüğün anlamına sözlükten bakar ve üzerinde durmazdım. Ancak bu yöntemi uygulamaya başladıktan sonra gerçekten işe yaradığını gördüm. Eğlenceli bir teknik olduğundan İngilizce kelime öğrenmek artık sizin için işkence olmayacak, üstüne öğrendiğiniz kelimeleri de kolayca hatırlayacaksınız.

Hafıza teknikleriyle İngilizce kelime ezberleme nasıl oluyor?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. İşin sırrı kelimenin anlamı ile kelimeyi özdeşleştirip zihinde canlandırmaktan ibaret. Yani kafanızda size o kelimeyi hatırlatacak bir resim oluşturmanız gerekiyor.

Kelimenin Yazılışı, Kelimenin Okunuşu, Kelimenin Anlamı

Örneğin, kelimemiz “abhor” olsun. “abhor” kelimesinin okunuşu “ebhoğ” şeklinde ve “iğrenmek” anlamına geliyor. Şimdi burada sizin yapacağınız ilk iş kelimenin anlamına baktıktan sonra, kelimeyi hatırlamak için kelimenin yazılışı ya da okunuşu üzerinden zihninizde bir resim oluşturmanız.

Ben genelde kelimelerin yazılışlarına bakarak kelimeyi hatırlamayı seviyorum. Burada da aynısını yapacağım. “abhor” okunduğunda, ilk bakışta anlamsız geliyor değil mi? Ben onu biraz süsleyip anlam katacağım. Öncelikle “ab-hor” olarak ikiye ayırıyorum. “ab” hecesi “abi” kelimesine yakın, “hor” da aklıma “hor görmek”i çağrıştırıyor. İkisini birleştirip kafamda bana “abhor” kelimesini hatırlatacak bir hikâye oluşturuyorum:

“İki adam yolda yürürken yolun kenarında üstü başı kirli dilenen birini görürler. Adamlardan biri dilenciyi görünce iğrenir ve yüzünü ekşitir. Diğer adamsa arkadaşını ‘Abi hor görme’ diye uyarır.”

Benim yukarıda vermiş olduğum örnekteki hikâye ve oluşturduğum resim tamamen bana özel, yani kelimeyi benim kolay hatırlamam için uydurduğum bir durum. “abhor” kelimesi ile fikir üretmek tamamen sizin hayal gücünüz ve yaratıcılığınıza bağlı. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta oluşturulan hikâyelerin fazla karışık olmaması gerektiği. Aksi takdirde kelimeyi hatırlamanız zorlaşacaktır.

Hafıza teknikleriyle İngilizce kelime ezberleme nasıl oluyor, daha iyi anlamanız açısından bir örnek daha vereyim.

Öğreneceğimiz kelime “omit” olsun. Kelimenin yazılışı ve okunuşu “omit” ve “dahil etmemek, atlamak, görmemek” gibi anlamlara geliyor. Ben yine kelimeyi “o-mit” olarak ayırmayı seçiyorum. Direkt aklıma bir Mit ajanı geliyor. Bu noktadan sonra görseli zihinde oluşturmak çocuk oyuncağı. “O Mit ajanını aramayı atlama sakın!”, “O Mit ajanını operasyon listesine dahil etme” gibi durumlar hayal edebilirsiniz.

YouTube’da rastladığım bu video‘da da seçilen “adroit” kelimesinin akılda kalması için kelimenin telaffuzuna yakın olan “android” ile bağdaştırıldığını görüyoruz. Üstelik sadece İngilizce değil, öğrenmek istediğiniz diğer diller için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Ben İspanyolca ve Korece’de de aynı yöntemi uygulayıp faydalarını gördüm.

Kelimeyi Öğrendikten Sonra Ne Yapmalı?

Benim size tavsiyem o kelimeyi öğrendikten sonra ilk olarak kelimenin nasıl kullanıldığına da bakın derim. Örneğin; “omit from” dışında tutmak, “omit to” ihmal etmek, yapmamak anlamına geliyor. Daha sonra o kelimeyi kullanarak İngilizce bir cümle kurmayı deneyin. Son olarak da önce kısa, daha sonra uzun aralıklarla kelimeyi ve bağdaştırdığınız görseli, hikâyeyi tekrar edin.

Sitede yer alan “Dil Sınavlarında En Çok Çıkan 1000 İngilizce Kelime” bölümüne eklemiş olduğum kelimeleri bu tekniği kullanarak iki günde bir paylaşacağım. Kelimeleri ister benim yarattığım hikâyeler üzerinden, isterseniz de kendi yarattığınız bir hikâye ile hatırlama yolunu seçebilirsiniz. Sonuçta amaç öğrenilmiş bilgiyi hafızada kalıcı hale getirmek. Bu yöntem ilk başlarda zorlayıcı gelse de zamanla hızlanıp, eğlenceli hale geldiğini göreceksiniz.

YORUM BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi yazın